Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Historia nie potrzebuje koloryzowania. 7 ciekawostek o wynalazcach wartych upamiętnienia

28 027  
154   27  
Jeśli wierzyć współczesnej telewizji, czarnoskóry był Newton. A kto wie, może nawet i był kobietą… Dzisiaj jednak przyjrzyjmy się wynalazcom, którzy naprawdę zasługują na upamiętnienie – i to bez przyciemniania historii.

#1. Thomas L. Jennings

20597881494c959r1.jpg

Żyjący w latach 1791-1859 Thomas L. Jennings był pierwszym czarnoskórym Amerykaninem, który uzyskał patent – ale to kwestia wtórna wobec jego wynalazku, jakim była innowacyjna metoda prania chemicznego. Wyprzedził pod tym względem, o cztery lata, francuskiego krawca Jeana Jolly-Bellina, któremu często przypisuje się tę zasługę. Thomas Jennings zdołał wykorzystać furtkę w prawie, która pozwoliła mu zdobyć patent – a za zarobione na swoim wynalazku pieniądze wykupił wolność dla swojej rodziny. Musiało jednak minąć kolejne kilkadziesiąt lat, zanim przepisy zmieniono w taki sposób, aby patenty mogli uzyskiwać wynalazcy niezależnie od koloru skóry czy statusu.

#2. Mark E. Dean

205978966b8ef47r2.jpg

Historia zapamiętała wielu geniuszy komputerowych, którzy nie tylko przyczynili się do rozwoju technologii swoimi wynalazkami, ale też zdobyli – z różnych względów – medialną popularność. Urodzony w 1957 roku Mark E. Dean, pomimo niewątpliwych zasług, rozpoznawalnością cieszyć się nie może. A szkoda, bo to on stał na czele zespołu w IBM, który opracował magistralę ISA, za pomocą której do komputerów podłączane były urządzenia zewnętrzne. Dean, mający ponad dwadzieścia patentów, przyczynił się również do zbudowania pierwszego kolorowego monitora komputerowego.

#3. Sarah Breedlove

205979051326a00r3.jpg

Kiedy w wieku dwudziestu lat jesteś już sierotą i wdową, to znak, że twoje dzieciństwo z pewnością nie należało do łatwych. Ale przykład Sarah Breedlove pokazuje również, że nawet z najgorszego dna można się odbić. Madam C.J. Walker, jak później przedstawiała się Breedlove, przeszła do historii jako pierwsza milionerka Ameryki, która fortuny dorobiła się własnym sumptem. Zaczęła od produkcji i sprzedaży kosmetyków do pielęgnacji włosów przeznaczonych dla czarnoskórych kobiet. Z czasem jej kosmetyczne imperium rozrosło się i objęło m.in. liczne salony piękności rozsiane po całych USA.

#4. Marie Van Brittan Brown

20597914e80e72fr4.jpg

Monitoring i kamery wiszące na niemal każdym budynku niespecjalnie dzisiaj kogokolwiek dziwią – kwestie bezpieczeństwa mieszają się z obawami o zbyt dalece posuniętą inwigilację. Gdzie jest racja, trudno jednoznacznie wskazać. Można natomiast wskazać osobę, która przyczyniła się do powstania pierwszego „domowego monitoringu”. Była to Marie Van Brittan Brown, pielęgniarka i wynalazczyni, która postanowiła w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo w podmiejskich dzielnicach Nowego Jorku. W systemie wynalezionym przez Brown i jej męża zainstalowano mikrofony do rozmowy z osobami po drugiej stronie, a nawet przycisk automatycznie łączący z komisariatem policji.

#5. George Carruthers

20597924859222cr5.jpg

Większość swojej kariery spędził w Space Science Division należącym do Naval Research Laboratory w Waszyngtonie. George Carruthers ma na swoim koncie wiele dokonań, ale tym, za które został najmocniej zapamiętany, jest stworzenie spektrografu, który zabrała ze sobą w kosmos załoga misji Apollo 16. To właśnie wtedy, przy pomocy zbudowanego przez Carruthersa urządzenia, udowodniono, że w przestrzeni kosmicznej znajduje się ciekły wodór. Wynalazek Carruthera później rozbudowywano i wykorzystywano, na stacji Skylab, do dalszych kosmicznych obserwacji – różnych zjawisk czy komety Halleya.

#6. Patricia Bath

2059793666cc43cr6.jpg

Zmarła w 2019 roku wynalazczyni to osoba, której wielu zawdzięcza możliwość patrzenia na świat – dosłownie. Dr Patricia Bath, amerykańska lekarska, zasłynęła wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie okulistyki. Opracowała też innowatorskie narzędzie – Laserphaco Probe – które wykorzystywane jest do precyzyjnego usuwania zaćmy u pacjentów z trudnościami z widzeniem. Przyznany w 1988 roku patent uczynił dr Bath pierwszą czarnoskórą Amerykanką z tego rodzaju osiągnięciem w dziedzinie medycyny. Patricia Bath przyczyniła się także do powstania licznych programów zapewniających dostęp do okulisty najuboższym.

#7. Jan Ernst Matzeliger

2059794ff8274d9r7.jpg

Czy szewc faktycznie bez butów chodził? Kiedyś mogło tak być – kiedy produkcja odbywała się ręcznie, a klientów było tak wiele, że przy ograniczonych mocach przerobowych trudno było zaspokoić popyt, a co dopiero znaleźć jeszcze czas na uszycie obuwia dla siebie… Ten problem pomógł rozwiązać Jan Ernst Matzeliger, żyjący w drugiej połowie XIX wieku emigrant z Gujany Holenderskiej, dzisiejszego Surinamu. Ucząc się w fabryce obuwia, wpadł na pomysł zbudowania urządzenia, które zautomatyzowałoby proces łączenia góry buta z podeszwą. Dzięki temu zamiast pięćdziesięciu par obuwia dziennie, można było wytworzyć nawet siedemset, co zdecydowanie polepszyło dostępność butów dla mniej zamożnych Amerykanów.
7

Oglądany: 28027x | Komentarzy: 27 | Okejek: 154 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało