Szukaj Pokaż menu

Wiedza bezużyteczna

140 866  
1371   50  
Co roku podwaja się ilość informacji na świecie, zwykle nie są one jakieś przełomowe, a często bywają nudne. Poniższe fakty też nie są jakoś specjalnie potrzebne, bo życia nimi nie uratujesz, ale za to może zabłyśniesz w weekend na imprezce?

Kliknij i zobacz więcej!

Relacje damsko-męskie nie są proste

135 737  
1258   25  
Jako że kobiety są z Wenus, a faceci z Melmak, stosunki między nimi nie są proste. Oto relacje damsko-męskie przedstawione w stylu wiktoriańskim.

Kliknij i zobacz więcej!

Najsłynniejsi kanibale

164 393  
490   49  
Człowiek ma ponoć smak zbliżony do wołowiny. Chociaż ci, którym dane było skosztować kąsek człowieczyny zwracają uwagę na pewną nutkę słodkości i wyjątkowo delikatną teksturę ludzkiego mięsa. Z jakiegoś powodu kanibalizm zawsze był dla nas wielkim tabu – tak jakby pomiędzy jedzeniem polędwicy czy kawałka tkanki wyszarpanej z uda naszego irytującego sąsiada była jakaś różnica. Historia zna wiele aktów kanibalizmu, które tu zaraz przytoczymy.

 

Istnieją dwa podstawowe typy kanibalizmu. Egzokanibalizm to pożeranie fragmentów ciała członków innej grupy np. pokonanych przeciwników. Inną odmianą jest endokanibalizm, czyli ceremonialne najczęściej posilanie się kęsami zwłok należących do zmarłych przedstawicieli grupy, do której się należy. W wielu kulturach wierzono, że skosztowanie fragmentu ciała nieboszczyka pozwala na przejęcie jego wiedzy, inteligencji i doświadczenia.

Kolumb i „pierwsi kanibale”

Pierwszą osobą, która użyła słowa „kanibal” opisując człowieka posilającego się swoim bliźnim, był sam Krzysztof Kolumb. Kiedy wylądował na jednej z wysp na Małych Antylach podróżnik natrafił na lud Karibów. Indianie ci lubili skosztować nieco człowieczyny. Kolumb nie starał się wniknąć w kulturowe podłoże takich praktyk i przedstawił Europie karaibskich mieszkańców jako dzikusów głodnych ludzkiej krwi. Przedstawiciela ludzożernego plemienia nazwał „caniba” - wynika to z błędu. „Odkrywca Ameryki” odniósł się do słowa „karibna” - słowa, które w języku tamtejszych Indian oznacza „osobę”.

Ze względu na treść, ten artykuł jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich.

Żeby przeczytać go w całości zaloguj się, a jeśli masz 18 lat i nie masz jeszcze konta na JM załóż sobie konto bojownika. Wymagane jest konto aktywne.
490
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Relacje damsko-męskie nie są proste
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Mistrzowska odpowiedź na skargę kibica
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Prawdziwa historia Czarnobrodego
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Gdzie biały człowiek popełnił błąd?
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Piękno kosmosu V
Przejdź do artykułu Kilka growych faktów, które sprawią, że poczujesz się staro

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą